نارنگی

نارنگی

نارنگی (نام علمی: Citrus tangerina) (در فارسی افغانستان: کینو) یکی از میوه‌ها از تیره مرکبات است. نارنگی نسبت به پرتقال کوچک‌تر است، و مزهٔ ترش و شیرین‌تری دارد.

در پزشکی سنتی ایرانی طبع این میوه را سرد و تر می‌دانند و برای آن خواصی چون «مفرح قلب، رافع خفقان، صفرابُر و فرونشاننده لهیب معده و کبد» نام می‌برند. این میوه دارای مقدار زیادی منیزیم است و از این طریق در فعالیت ماهیچه‌ها، دستگاه گوارش و دستگاه عصبی مؤثر است.

یکی از قدیمی‌ترین انواع نارنگی موسوم به Dancy Tangerine در اواخر قرن نوزدهم در فلوریدای آمریکا کشت می‌شده‌است. امروزه نارنگی در کشورهای تولیدکنندهٔ مرکبات مانند چین، اسپانیا، برزیل، ژاپن و ایران تولید می‌شود.

نارنگی دارای ویتامین‌های A، B1، B2، C پروتئین، چربی، قند، حاوی مقدار زیادی فسفر، کلسیم است. نارنگی به خاطر داشتن مقدار فسفر و کلسیم بالا، یکی از میوه‌هایی است که در تشکیل استخوان و اسکلت بدن مؤثر است.

خواص نارنگی بسیار بی نظیر است. نارنگی 100 نوع بیماری را درمان می کند و پوست آن نیز برای درمان و سلامت بدن بسیار مؤثر است. نارنگی زیبایی پوست و مو را تضمین می کند.

نارنگی دارای ویتامین های A، B1، B2،C پروتئین، چربی، قند، حاوی مقدار زیادی فسفر، کلسیم می باشد.

 

 

اگر به فشار خون مبتلا هستید، نوشیدن آب نارنگی تازه یا افزودن میوه خشک شده آن به غذا به بیمار کمک می کند تا فشار خون خود را کاهش داده و آن را کنترل کند.

 

افرادی که نیاز به دریافت پتاسیم بیشتری دارند می توانند از طریق میوه نارنگی، پودر نارنگی یا آب این میوه زمستانی میزان پتاسیم مورد نیاز خود را جبران کنند.

 

پوست خشک شده نارنگی یکی از مفیدترین بخش های این میوه زمستانی برای بهبود سرفه های روزهای سرد زمستانی است.

 

برای کاهش تب و رفع تراکم خون در کبد مفید است.

 

اگر از بی خوابی رنج می برید و شب ها نمی توانید خواب آرام و راحتی داشته باشید، متخصصان تغذیه توصیه می کنند یکی دو ساعت قبل از خواب چند دانه نارنگی میل کنید.

 

کارشناسان تغذیه می گویند نارنگی به دلیل داشتن ویتامین های ث، آ و ب مفرح قلب است و می تواند اعمال قلب را تنظیم کند.

 

این میوه ادرار آور خوبی است و از این رو می تواند سموم بدن را دفع کند.

پزشکان خوردن نارنگی را به بیمارانی که از سرگیجه رنج می برند نیز توصیه می کنند.

 

نارنگی حاوی مقدار زیادی منیزیم است و از این طریق در فعالیت عضلانی، دستگاه گوارش و سیستم عصبی مؤثر است و به خاطر داشتن میزان فسفر و کلسیم بالا، یکی از میوه هایی است که در تشکیل استخوان و اسکلت بدن مؤثر است.

 

این میوه خون را تصفیه و زیاد می کند.

 

به خاطر داشتن مقدار فسفر و کلسیم بالا، نارنگی یکی از میوه هایی است که در تشکیل استخوان و اسکلت بدن مؤثر است.

 

افرادی که دچار مسمومیت با الکل می شوند می توانند این مسمومیت را با نوشیدن آب نارنگی یا خوردن نارنگی تازه برطرف کنند. خاصیت سم زدایی نارنگی به بیمار کمک می کند تا خیلی سریع بر مسمومیت و ضعف خود غلبه کند.

 

حاوی مقدار زیادی منیزیم است و از این طریق در فعالیت عضلانی، دستگاه گوارش و سیستم عصبی مؤثر است.

 

سرد و تر، مفرح قلب، رافع خفقان، صفرا بر و فرونشاننده لهیب معده و کبد است.

نارنگی مسکن اعصاب است و برای کلیه بیماران مفید است.

اگر می خواهید شب راحت بخوابید چند دانه نارنگی بخورید.

به اعتقاد برخی، به خاطر خاصیت ضدعفونی کننده اش، می تواند در درمان سیفلیس مؤثر باشد.

 

نارنگی, این میوه ی پاییزی چسبندگی خون را معالجه می کند، در نتیجه تصلب شرایین، ورم جدار ورید و سیاه شدن شریان، فلج ناقص و آنژین را بهبود می بخشد.

 

این میوه ی خوشمزه منبع غنی بتاکاروتن است.

دارای مقادیر فراوانی ویتامین A است و برای پیشگیری از سرطان مفید است.

 

نارنگی به خاطر داشتن فسفر زیاد و ویتامین های فراوان، باعث تقویت حافظه و هوش می شود و برای رفع بی اشتهایی و کاهش گرمای غریزی بدن نیز مفید است.

 

افرادی که به نفخ شکم مبتلا هستند با مصرف میوه نارنگی به تنهایی می توانند به درمان نفخ شکم خود بپردازند.

 

نارنگی علاوه بر خاصیت اشتهاآوری از جمله میوه هایی است که برای قلب و معده مقوی بوده و به عنوان یک اشتهاآور طبیعی برای بیماران کم اشتها و افرادی که تمایل به افزایش وزن دارند، تجویز می شود.

 

نارنگی، برای درمان بیماری های زیر مفید است:

  • چاقی
  • برونشیت
  • التهاب ریه
  • آسم
  • زکام
  • فشارخون بالا
  • بیماری های مختلف پوستی

 

خواص پوست نارنگی

طبق گفته ی متخصصان تغذیه جویدن پوست نارنگی کلسترول مضر را کاهش می دهد و اثر آن همانند داروهای شیمیایی است که البته عوارض آن را ندارد.

آنزیم های موجود در سلول های سرطانی از طریق ترکیبی به نام Q40 موجود در پوست نارنگی از بین می رود.

 

خوردن پوست نارنگی از بیماری قلبی پیشگیری می کند.

آنتی اکسیدان پوست نارنگی 20 برابر میوه ی نارنگی است.

ناراحتی های عصبی، افسردگی، استرس و اختلالات مربوط به خواب را برطرف می کند.

بیشتر اختلالات گوارشی را می توان با استفاده از پوست نارنگی برطرف کرد.

 

مصرف آن برای جذب غذا مفید است. نفخ و حالت تهوع را برطرف می کند. با تحریک سیستم لنفاوی، به دفع مایعات اضافه کمک و با چاقی مفرط نیز مقابله می کند.

 

از پوست سبزرنگ این میوه برای درمان فشارخون پایین و التهاب استفاده می شود.

بر اساس طب چینی، پوست نارنگی اختلالات طحال و ریه را برطرف می کند.

 

پوست نارنگی را پس از شستن در فر یا زیر نور خورشید خشک کنید و به شکل پودر در بیاورید. این پودر را می توان روی تمامی غذاها از جمله خورشت، سوپ، برنج، چای، مرغ و… اضافه کرد.

 

مضرات زیاده روی در مصرف نارنگی

زیاده روی در مصرف نارنگی موجب افزایش گاز روده شده و ناراحتی های گوارشی برای مصرف کننده به همراه می آورد.

 

نارنگی از آن جهت که راحت ترین میوه برای خوردن است و پوست آن به سادگی جدا می شود بیشتر توسط بچه ها خورده می شود. بنابراین باید مراقب بچه ها بود زیرا مصرف بیش از اندازه نارنگی آن ها را به اسهال و کندی عملکرد روده ها مبتلا می کند.

 

یکی دیگر از عوارض مصرف بیش ازاندازه نارنگی بروز آفت و التهاب در دهان و زبان مصرف کننده است.

 

دقت کنید که هرگز نارنگی را به صورت مخلوط با شیرگاو میل نکنید. ترکیب این 2 موجب بروز دردهای شکمی می شود.

 

گونه های مختلف

نارنگی های Dancy از مراکش به فلوریدا معرفی شدند و زمانی تجاری ترین گونه به شمار می رفتند اما امروزه به مقدار فراوان پرورش نمی یابند.اندازه آنها از کوچک تا متوسط است ، پوستشان نارنجی تیره وبه آسانی کنده می شود ودارای طعمی شیرین است.
نارنگی های Clementine/Algerian پیوندی هستند بین نارنگی Mandarin و Seville . اندازه آنها کوچک و معمولاً بی دانه هستند طعمی بسیار شیرین و بافتی ظریف دارند.بیشتر نارنگی های Clementine از آفریقای شمالی و اسپانیا وارد می شوند.
Fall-Glo نوعی نارنگی شیرین و پوست نازک است که پوست و قاچهای آن به راحتی جدا می شوند.

نارنگی Fairchild پیوندی است بین Clementine و Orlando tangelo. پوست آن نارنجی تیره و گاهی زبر است که به آسانی کنده می شود. آبدار وبسیار شیرین است.

نارنگی Honey/Murcott نتیجه پیوند نارنگی و پرتقال است و درآمریکای جنوبی ( عمدتاً آرژانتین وبرزیل)و فلوریدا و مکزیک پرورش می یابد.اندازه آنها ریز تا متوسط است عطری خوش دارند ، دارای تعدادی دانه و شیرین هستند ، گوشتی آبدارو بسیار شیرین دارند.پوست آنها زرد تا نارنجی است که می توانند ته رنگ سبز یا خرمایی داشته باشند که هیچ تاثیری بر کیفیت آن ندارد.

نارنگی های رابینسون پوستی نازک، رنگ نارنجی تیره و طعمی شیرین دارند.
انواع Sunburst پوستی نارنجی مایل به قرمر تیره داشته که بسیار نرم و نازک است.

Satsuma mandarines تقریباً همگی بدون هسته می باشند و بافت پوست آنها زبر است و به آسانی کنده می شود گوشت آنها به آسانی قطعه قطعه شده و بسیار شیرین هستند.
Kinnow mandarins رایج ترین گونه mandatine طعم آنها شیرین ملایم و پوست نرم دارند که رنگ آن نارنجی است و تعدادی دانه دارد.

Honey mandarins را اغلب با Murcott یا Honey tangerine اشتباه می گیرند. Honey mandarins عطری بسیار عالی دارند و گوشت آنها آبدار و بسیار شیرین است. پوست این نوع نارنگی نرم وبراق بوده که به آسانی جدا می شود. شکل آنها تاحدی مسطح است و تعداد زیادی دانه ارند.

Tangor mandarine اغلب در مغازه ها Temple orange و در موارد کمتر Royal mandarine نامیده می شوند. Tangorsپیوندی بین نارنگی و پرتقال است که نارنگی هایی درشت با پوست نارنجی مایل به قرمز می باشند. پوستشان به آسانی جدا می شود، دانه های زیادی دارند طعم آنها ترش و شیرین مانند یک پرتقال است.

Minneola tangelos یکی از فراوان ترین و محبوب ترین گونه tangelo می باشد. آنها درشتند و پوستشان زبر و نارنجی مایل به قرمز است ، قدری کشیده اند و دارای تعدادی دانه هستند و در انتهای ساقه قسمتی دکمه مانند دارند.

Nova tangelos رنگ نارنجی تیره دارند و گوشتشان شیرین و آبدار است.
Orlando tangelos درشت تا متوسط هستند شکلی گرد اما قدری تخت دارند. آبدار و تاحدی معطر بوده دارای پوستی به رنگ نارنجی تیره هستند.

This post is also available in: English Russian

18 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *